SOZAiT:
portal organizacji pozarządowej

Prośba do redakcji Echo miasta i odezwa do wszystkich jednostek i organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą, sztuką lub muzealnictwem.


Piszę z inicjatywą i prośbą o pomoc w ogłoszeniu jednostką i organizacją pozarządowym o inicjatywie przejęcia upadającej zabytkowej lokomotywowni Katowice. Lokomotywownia ta może stać się siedzibą wielu jednostek, natomiast warunkiem tego musi być przejęcie obiektu przez gminę i wpis do rejestru zabytków. W przeciwnym razie PKP Zakład nieruchomości zacznie naliczać czynsz na które jednostki non profit nie będą w stanie zarobić swoja działalnością. Inicjatywa naszego stowarzyszenia powstała nie tylko z powodu likwidacji tego obiektu, ale konieczności znalezienia nowego miejsca dla eksponatów np. z likwidowanego skansenu w Pyskowicach w którym są już unikalne eksponaty techniki kolejowej. Obiekt ten jest z przełomu XIX/XX wieku i stanowi ciekawą architekturę, a poważnych walorach jak łatwy i bezpieczny dojazd drogą utwardzoną. Parowozownia ta jest już najprawdopodobniej ostatnim tego typu obiektem w Katowicach o tej skali. Lokomotywownia, która posiada pełne zaplecze socjalne może stać się siedzibą również współczesnych teatrów, kina do projekcji filmów dokumentalnych lub produkcji "mało ekranowych" itp. placówek. Polakom często zabytki kolejnictwa kojarzą się z dawną koleją, która w ostatnim czasie uległa diametralnym zmianą na plus i zaczyna funkcjonować znakomicie stopniowo dorównując koleją zachodnim. Na pierwszej fotografii Ty2_953+BHP jest pociąg specjalny wyczarterowany 01.05.2011 właśnie w celu dokonania tego zdjęcia. Dla wielu osób bez tej informacji zdjęcie te może przedstawiać dawne czasy, chociaż jest współczesne i wykonane tylko dlatego, że PKP Cargo zachowało techniczne eksponaty swojej historii w czynnym i nienagannym stanie. Ambarawa Indonezja kolej zebataDrugie zdjęcie przedstawia lokomotywownie kolei zębatej w Ambarawie w Indonezji, która w takim kraju postrzeganym przez niejednego polaka za niecywilizowany została zachowana jako zabytkowa i przyciąga bardzo wielu zagranicznych turystów, uruchamiając pociągi turystyczne. Ciekawostką Ansaldo_Erytrea_Asmara może być również Asmara w Erytrei w państwie o nie wyobrażalnej biedzie i ubóstwie, który zachował swoją zabytkową kolej parową właśnie dla turystów na odcinku Asmara - Masawa.
Wjeżdżający na stację parowóz, czy to przedwojenny, czy powojenny przyciąga wielu gapiów i interesantów, wszyscy zachwycają się i cieszą, że mają wspaniałą atrakcję dla swoich dzieci, ale zapytani czy chcą muzeum w swoim mieście? Częstą mówią, a po co nam to, niech lepiej zrobią drogi. Nikt lub bardzo nie wielka garstka osób zastanawia się nad tym, iż nie załatanie kilku dziur w drodze, które i tak wyjdą po miesiącu może dać życie wielu placówką przynoszącym zyski z turystyki w ich mieście. Zdarza się nawet, że ludzie mówią: muzea kolejnictwa są już gdzie indziej, pytanie do tych osób, dlaczego jego okolica ma być wiecznie nie atrakcyjna i dlaczego inni mają mieć eskpozycje swojej oryginalności, a my wiecznie nic? Trzeba pamiętać, że turyści to nie tylko osoby z aparatami, ale bardzo często inwestorzy, których coś może zainspirować do budowy miejsc pracy. Dodatkową ciekawostką może być również fakt iż rozkłady jazdy z 1935 roku w tabeli warszawa Katowice oprócz rubryki z rozkładem pociągów była rubryka z lo tem do ówczesnego jeszcze portu międzynarodowego Katowice Muchowiec, co świadczy o tym jak ważnym węzłem transportowym było Katowice. Ważną rzeczą w wychowaniu dzieci jest pokazywanie im świata i pobudzaniu ich wyobraźni od wczesnych lat, gdyż tylko tą metodą można rozbudzić w młodym człowieku zainteresowania i wychować prawdziwego inżyniera z poczuciem technicznym. Na razie wszystkie tego typu placówki powstają w warszawie, bo przecież wszystkich rodziców "stać" na to by zabrać swoje dzieci do warszawy z pełnym wyżywieniem.
Lokomotywownia nie stanowi w chwili obecnej wartości historycznej podobnej do Rzymu, a mieszkańcom Katowic już spowszechniała i postrzegają to zupełnie inaczej niż osoba z zewnątrz, która przyjeżdża i widzi zagospodarowany obiekt historyczny, który pokazuje iż miastem zarządza gospodarz utożsamiający się z własną historią. Takich widoków brakuje na głównej magistrali kolejowej Warszawa (Katowice) Wiedeń, Kraków (Katowice) Berlin, a mogą pokazać atrakcyjność naszego regionu, a takżę informować pasażerów o tym, że warto wysiąść z pociągu. Przy tempie w jakim rozwija się technika czas uzyskania dużej wartości historycznej dla przedmiotów technicznych jest coraz częściej bardzo mały, a przecież to właśnie przez czas budowle w Grecji i Rzymie zyskały na wartości. Obecna technologia i dostępna przestrzeń wymusza liczne wyburzenia, dlatego tak mało zabytków historii ma szansę przetrwać bez ingerencji i walki osób zainteresowanych.
Zwracam się więc z prośbą do redakcji Echo miasta o pomoc w delikatnym i dyplomatycznym wsparciu, tak by informacja dotarła do zainteresowanych stron bez zabierania negatywnego zdania o PKP i jednostkach samorządowych, gdyż słowa krytyki zablokują ww w przyszłych negocjacjach, a przecież jednostki te bardzo często czekaja na podobne inicjatywy, które pomagają im właściwie zlikwidować lub zagospodarować niechciany majątek.
Nasze stowarzyszenie powstało z inicjatywy osób posiadających już duże doświadczenie w takich inicjatywach m.in. współtworzyliśmy SGK w Bytomiu operatora kolejki wąskotorowej Bytom - Miasteczko Śląskie oraz kolejki w Parku Chorzowskim, w chwili obecnej zamierzamy zająć się tymi miejscami na które nikt inny pewnie nie zwróci uwagi.
Uważamy że miasto Katowice oprócz działań w zakresie miasta ogrodów co jest słuszne gdyż zieleń w naszym mieście jest potrzebna, powinno zrównoleglić działania w zakresie kulturalnym i współtworzeniu rozproszonych muzeów. Przykładem jest m.in. huta cynku, która stanowi nie zaprzeczalny punkt historii tego miasta i jego rozwoju, Kopalnia Katowice która staje się siedzibą Muzeum Śląskiego. Pozostaje w przekonaniu, że muzeów o tematyce technicznej nigdy nie jest za mało w końcu Katowice są stolicą najbardziej uprzemysłowionej części polski, a nie ma nic lepszego jak ekspozycja w naturalnym położeniu przyczyniająca się do konieczności podróżowania turystów po mieście i tym samym rozwoju jego wszystkich części. Skupianie eksponatów jest sensowne i potrzebne dla tych które zostały już pozbawione naturalnej zabudowy, czy obiektu w którym się znajdowały i stąd chwała inicjatorom nowej siedziby MŚ.
Aktualnie jako jednostka pozarządowa powołaliśmy jako członkowie założyciele również do życia organizację NGO i portal ECODEK z siedzibą w Gdańsku. Miasto Katowice przechodzi obecnie rewolucje industrialną patrząc na ostatnie lata i aktualne inwestycje, jednak czym jesteśmy bez historii, o której ostatnio tak wiele się mówi.

Wszystkie zainteresowane organizacje prosimy o bezpośredni kontakt z nami pod adresem tmakosz@sozait.org lub numerem telefonu 510511085 w celu przedstawienia własnej koncepcji i pomoc w budowie wspólnego busines planu zagospodarowania obiektu w wielowątkowym zakresie.


zobacz też:
Koleje historyczne w Indonezji 08.2010.
Organizacja skansenu kolejowo − górniczego w Austrii w Ampflwang.